Ako vybrať monitor?

U monitora bežne strávite aj niekoľko hodín denne, preto jeho výber nepodceňujte a zohľadnite spôsob jeho použitia. Iné požiadavky na monitor budú mať hráči, iné konzumenti webových stránok a používatelia kancelárskych aplikácií a špecifické požiadavky budú mať tvorcovia digitálneho obsahu. Poradíme vám tu, ako vybrať monitor tak, aby ste sa nestratili v záplave parametrov a na čo sa zamerať, aby spĺňal všetky vaše požiadavky.

U monitora bežne strávite aj niekoľko hodín denne, preto jeho výber nepodceňujte a zohľadnite spôsob jeho použitia. Iné požiadavky na monitor budú mať hráči, iné konzumenti webových stránok a používatelia kancelárskych aplikácií a špecifické požiadavky budú mať tvorcovia digitálneho obsahu. Poradíme vám tu, ako vybrať monitor tak, aby ste sa nestratili v záplave parametrov a na čo sa zamerať, aby spĺňal všetky vaše požiadavky.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy monitorov

Každý monitor má vlastné špecifické prednosti a výhody, ktoré z neho robia ideálny typ na danú úlohu - pre bežnú kancelársku prácu vám postačí pomerne obyčajný monitor, kde najdôležitejším parametrom bude veľkosť uhlopriečky alebo filter modrého svetla, ktorý šetrí vaše oči. Na grafickú prácu, alebo hranie hier už potom bude treba zohľadniť oveľa viac faktorov.

Ako vybrať herný monitor

Hráča najnovších počítačových hier bude zaujímať najmä parameter obnovovacej frekvencie monitora, ktorá udáva, koľkokrát sa za jednu sekundu prekreslí obraz – čím vyššie číslo, tým plynulejší obraz. Odozva monitora potom značí dobu, za ktorú je monitor schopný spracovať požiadavku na zmenu - čím menší čas odozvy, tým ostrejší a plynulejší obraz v rýchlych scénach. Obľúbené sú okrem iného zakrivené monitory pre vernejší zážitok.

Aký herný monitor vám poslúži najlepšie? Dôležitým parametrom je aj rozlíšenie obrazovky. Herný monitor 4K zaručí detailný pohľad s rozlíšením 3840 × 2160 px, teda štvornásobkom toho, čo ponúka Full HD. Ak vám pixel sem, hertz tam, nerobí ťažkú hlavu, môžete vyberať aj podľa dizajnu tak, aby ladil s vašim herným PC a so zvyškom herného príslušenstva. Všetky monitory označené ako herné v drvivej väčšine spĺňajú nasledujúce vlastnosti:

  • Plynulejší obraz

  • Vyššia obnovovacia frekvencia

  • Často v štýlovom dizajne

Ako vybrať monitor k PC

Pre kancelárske monitory je dôležitý najmä typ povrchu displeja a optimálne zvolená kombinácia uhlopriečky a rozlíšenia. Na väčšom monitore s vyšším rozlíšením si môžete prácu rozložiť do viacerých aktívnych okien vedľa seba a byť produktívnejší. Prínosný bude tzv. Flicker free monitor, ktorého technológia znižuje únavu očí.

Technológia Flicker-free znižuje únavu očí elimináciou blikania LCD monitorov. Tie šetria aj napríklad filter modrého svetla, ktoré má negatívne účinky na váš spánkový režim.

  • Technológia znižujúca únavu očí

  • Väčšia pracovná plocha

Aký monitor na úpravu fotiek

Multimediálni tvorcovia mávajú na monitor najvyššie nároky. Alfou aj omegou je pre nich verná reprodukcia farieb a pokrytie farebných priestorov sRGB, AdobeRGB a DCI-P3. Pre prácu s grafikou je vhodné mať aj dostatočne priestrannú pracovnú plochu s vysokým rozlíšením, veľkou farebnou hĺbkou a vysoký maximálny jas aj kontrast monitora.

Monitor pre fotografov by mal verne zobrazovať farby, disponovať dostatočným rozlíšením obrazovky a veľkou uhlopriečkou pre prehľadnú prácu.

  • Kvalitná reprodukcia farieb

  • Priestranná pracovná plocha

  • Vysoké rozlíšenie

Parametre

Uhlopriečka monitora

Veľkosť monitora sa štandardne udáva v palcoch a reprezentuje vzdialenosť protiľahlých okrajov obrazovky. Širokouhlé monitory sú dnes prakticky štandardom, otázkou je, či dáte prednosť pomeru strán 16:9, 21:9, či dokonca 32:9, ktoré sú spravidla prehnuté. Stále tiež nájdete aj pomer strán 5:4. Na väčšom monitore môžete bez problémov zobraziť dve okná s dokumentmi vedľa seba a pracovať efektívnejšie. Pokiaľ však máte na pracovnom stole málo miesta a nepotrebujete viacero okien na prácu, stačí vám mini monitor do 24 palcov.

Aký monitor kúpiť podľa rozlíšenia

Rozlíšenie udáva počet obrazových bodov (pixelov) bodov na šírku a na výšku displeja. Čím vyššie je rozlíšenie, tým jemnejší je obraz. Ak je rozlíšenie príliš malé, obraz nie je detailný a texty môžu pôsobiť kostrbato. Za základ dnes možno považovať Full HD monitor, ktorý je dostačujúci do 24 palcov uhlopriečky. U 27" monitorov sa už obvykle stretnete s vyšším rozlíšením pričom, to najväčšie a najkvalitnejšie rozlíšenie potom láka na ultrajemné 4K monitory. Na takej obrazovke si patrične vychutnáte filmy aj hry v maximálnej kvalite – PC monitor 4K však bude potrebovať veľmi vysoký výkon.

Typy panelov monitorov

Prevažná väčšina moderných počítačových monitorov využíva rôzne variácie LCD obrazovky, s LED podsvietením, teda LED monitory. Z dnes predávaných typov panelov je najbežnejší IPS monitor, ktorý má verné a dostatočne sýte podanie farieb aj obstojnú odozvu. Veľmi podobne sú na tom VA monitory, ktoré majú mierne lepší kontrast, inak sú vlastnosťami porovnateľné s IPS. Naopak monitory s TN panelmi sú z hľadiska farieb aj pozorovacích uhlov výrazne slabšie, ich jedinou výhodou je rýchla odozva, parameter, ktorý je zásadný predovšetkým pre profesionálnych hráčov hier.

Typy displejov monitorov

OLED monitor má displej, v ktorom je každý pixel podsvietený zvlášť, čo umožňuje mať vedľa absolútne čierneho kompletne biely bod. Funguje na princípe RGB, kedy pre čiernu je dióda zhasnutá a pre bielu svietia všetky farby (červená, zelená a modrá) súčasne, čím vytvára bielu a ostatné farby rôznymi kombináciami.

QLED monitor na to ide trochu inak. Každá farba má inú vlnovú dĺžku a treba ich usmerniť tak, aby výsledný obraz nebol rozpitý. Tu na scénu prichádzajú kvantové bodky (quantum dots), čo je vrstva, vložená pred modré diódy, ktoré QLED obrazovky presvecujú. Sú tu iba modré, pretože z nich je možné ľahšie vyrobiť červené a zelené svetlo, než rozkladať biele svetlo na tri časti.

Maximálny jas

Označuje sa v cd/m2 a platí, že čím vyššia hodnota, tým lepšie. Jednotlivé farebné pixely budú viac žiariť a vy tak lepšie uvidíte výsledky svojej práce. Vždy by malo byť možné jas v prípade potreby znížiť. Minimom je v súčasnej dobe aspoň 300 cd/m2, grafikom a hráčom odporúčame 350 cd/m2**, jas nad 400 a viac cd/m2 využijete už iba pri monitoroch používaných vo veľmi osvetlených priestoroch**, napríklad v showroomoch.

Kontrast

Čím väčší je kontrast, tým kvalitnejšie budú farby, predovšetkým teda čierna a biela. Na čisto kancelárske použitie postačí aj pomer 400:1, na hry a filmy ale siahnite aspoň po 1000:1. Kvalitné monitory potom majú aj 2000:1 a viac. Mnoho výrobcov namiesto statického kontrastu udáva dynamický, ktorý môže byť ovplyvnený napríklad podsvietením a často dosahuje 1 000 000 : 1, práve statický je preto smerodajnejší.

Aký kúpiť monitor, aby ste pokryli všetky svoje potreby?

Obnovovacia frekvencia monitora a odozva

Oba údaje sú dôležité najmä pre hráčov akčných počítačových hier. Pre bežné použitie nie sú príliš dôležité. Prvý údaj hovorí, koľkokrát za sekundu monitor dokáže prekresliť obraz. Štandardom sú monitory so 60 Hz, kde väčšina užívateľov nemá šancu prekresľovanie postrehnúť. Výnimku tvoria hráči akčných FPS titulov, tí by mali siahnuť po 144Hz monitore alebo vyšších.

Doba odozvy je udávaná v milisekundách a znamená dobu, za ktorú obrazový bod monitora zmení farbu. Čím kratšia doba, tým menšie je riziko vzniku „duchov“ a rozmazania obrazu pri rýchlom pohybe. Bežné monitory majú odozvu okolo 8 milisekúnd, tie najlepšie herné monitory dosahujú okolo 2 milisekúnd.

Farebná hĺbka

Hovorí, koľko pamäte je vyhradených pre jednotlivé základné farby RGB matice (červená, zelená, modrá). Štandardom sú 8-bitové monitory, ktoré dokážu zobraziť až 16 miliónov odtieňov. Existujú však aj 10-bitové monitory, ktoré ich zobrazia až miliardu. Pre bežného používateľa je rozdiel zanedbateľný, profesionálny grafici ho ale pri práci spoznajú.

Konektivita

Starnúci DVI vstup nájdete výlučne na grafických kartách, a hoci jeho použitie klesá, stále sa nachádza na pomerne širokom množstve monitorov. Jeho rozlíšenie je obmedzené na 2560 × 1600 px. Taktiež už zastaraný analógový VGA/D-Sub konektor niektoré monitory stále využívajú, a hoci podporuje 10-bitové farby, ostrosť obrazu u neho s vyšším rozlíšením klesá.

V súčasnosti najpoužívanejší je HDMI monitor. Tento konektor okrem obrazu prenáša aj zvuk. Jeho nevýhodou je podpora iba 8-bitových farieb - na 10-bitové farby tak potrebujete DisplayPort monitor, ktorý zo všetkých bežných vstupov zaistí najkvalitnejší obraz - nie všetky grafické karty ním však disponujú.

Aký monitor ponúkne najlepšie konektory?

Ako vybrať monitor podľa funkcií a technológií?

Povrch displeja

LCD monitory sa predávajú buď s lesklým, matným alebo antireflexným povrchom. Lesklý sprostredkuje sýtejšie farby, jeho nevýhodou je však vysoká citlivosť na dopadajúce svetlo. Matný monitor síce mierne znižuje živosť farieb, nevrhá ale odlesky. Antireflexná úprava kombinuje vlastnosti oboch vyššie uvedených – vysoký jas a kvalitné podanie farieb, zároveň ale veľmi dobrá eliminácia odleskov. Pri výbere teda zvážte svetelné podmienky umiestnenia monitora.

Spotreba

Všeobecne sú LCD monitory relatívne úsporné, spotreba sa najčastejšie pohybuje medzi 30-40 W. Pri veľkých profesionálnych displejoch s vysokým rozlíšením môže byť spotreba aj dvojnásobná, je to nutná daň za kvalitu obrazu. Na spotrebu sa zamerajte, ak váš monitor bude v prevádzke prevažnú časť dňa, alebo aj nepretržite.

Pivot

Základné modely monitorov majú obvykle jednu pevnú pozíciu, maximálne regulovateľnú do výšky. To sa hodí k tomu, aby ste monitor mali nastavený v ideálnom uhle k očiam. Pokročilejšie monitory však umožňujú obrazovku aj naklápať pre ešte lepšie prispôsobenie uhla. Vhod príde aj naklápanie v uhle až 90° tzv. pivot monitor, a to predovšetkým grafikom alebo tým, ktorí na počítači často píšu dlhé dokumenty.

Monitor s matným displejom eliminuje odlesky v obrazovke.

Ďalšie funkcie a technológie

  • **Prehnutý monitor**– vertikálne prehnutá obrazovka zmierňuje množstvo odleskov od monitora, zároveň oproti plochému monitoru vtesná rovnakú uhlopriečku do užšieho zorného poľa.

  • Monitor s reproduktormi – niektoré monitory disponujú vstavanými reproduktormi, tie však postačia skôr pre základné použitie, pretože ich kvalita kvôli limitu veľkosti nikdy nebude príliš vysoká. Pre nenáročného používateľa však môže ísť o dostačujúce riešenie, ktoré mu ušetrí peniaze za nákup reproduktorov aj miesto na pracovnom stole.

  • Monitor s TV tunerom – vďaka vstavanému tuneru môžete na monitore naladiť aj digitálne televízne vysielanie – napríklad v malých bytoch tak skombinujete dve zariadenia v jedno plne dostačujúce na oba účely. Niektoré z týchto monitorov disponujú aj slotom pre CI karty, ktoré slúžia na prístup k plateným televíznym programom.

  • Dotykový monitor – v súčasnej dobe je už rozhranie väčšiny systémov prispôsobené aj pre dotykové ovládanie, monitory, ktoré ho podporujú, sú navyše čím ďalej bežnejšie. Pozor dajte ale na to, že dotykové monitory sú dostupné takmer výlučne s lesklým povrchom.

  • Monitor s kamerou – integrované kamery doplnené o mikrofón sa častejšie vyskytujú v monitoroch notebookov, aj medzi tými desktopovými však nájdete ich zástupcov. Kvalitou síce tieto kamery nedosiahnu tie samostatné, pre bežné videohovory s priateľmi však postačia.

  • Ochrana proti trhaniu obrazu – trhaniu obrazu hrozí pri rýchlom prekresľovaní v graficky náročných programoch, najčastejšie teda pri hrách. Spôsobuje ho fakt, že obnovovacia frekvencia monitora nesúhlasí so snímkovacou frekvenciou v programe. Tento jav obvykle nie je nijako extrémny, môže ale byť rušivý. G-Sync monitor disponuje technológiou od NVidie, FreeSync monitor zase od AMD a dokážu trhanie obrazu úplne eliminovať, počítajte ale s tým, že si za ne budete musieť priplatiť aj niekoľko tisíc.

  • Flicker-free a filter modrého svetla – hodí sa pri dlhej práci nielen po večeroch, zamedzuje únave očí a bolestiam hlavy.

Najčastejšie otázky